İtalyada Eğitim

İTALYA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İtalya, Türk öğrencilere sunduğu birçok fırsat ile son yıllarda eğitim için seçilen en popüler ülkelerden biri olmuştur. İtalya'yı popüler hale getiren başlıca sebepler şöyle sıralanabilir; 

  • İtalya, yüksek bir eğitim seviyesi ve eşsiz bir kültürel ortam sunmaktadır.
  • Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, İktisat gibi birçok alanda dünya çapında üne sahiptir.
  • Çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile geniş bir program yelpazesi sunmaktadır.
  • Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır.
  • Eğitim ücretleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür. Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti 1200 Euro ile 19000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

İtalya'da lisans eğitimi (Laurea Triennale) üç yıl, Master programları ise 1 yıl ya da 2 yıl sürmektedir.

İtalya Devlet Üniversiteleri

İtalya, dünyadaki en eski ve en prestijli devlet üniversitelerinin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Politecnico di Milano, Rome La Sapienza, University of Padua, Politecnico di Torino gibi üniversiteler başta gelmekle birlikte, birçok İtalyan devlet okulu üst düzey eğitim sunmaktadır. Bu okullara giriş süreci, İtalya'ya özgü çeşitli sınavlardan geçmektedir.

İtalya Özel Üniversiteleri

birçok yerli ve yabancı öğrenci, İtalya’da özel üniversiteleri tercih etmektedir. Bu üniversiteler yetkili İtalyan eğitim kurumları tarafından gerekli onayları almış ve yenilikçi eğitimler sunan kurumlardır. Başlıca bazı özel İtalyan üniversiteleri Università Cattolica del Sacro Cuore, Università Commerciale Luigi Bocconi ve Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli 'dir.

2022-2023 eğitim yılı için Pre-Enrollment işlemleri için son tarih 29 Temmuz 2022 olarak açıklandı.

Öğrenciler eğer sonucu 29 Temmuz 2022 sonrasında açıklanacak bir sınava girecek olsalar dahi (Örneğin IMAT) yine de Pre enrollment işlemlerini 29 Temmuz 2022 tarihine kadar yapmaları zorunludur.

Önemli Not: Eğitime başlayacakları tarihte 18 yaşını doldurmamış olan öğrencilerin İtalya'da eğitime başlayabilmeleri için ya 18 yaşını dolduruncaya kadar ebeveynlerinden biriyle birlikte İtalya'da yaşaması ya da İtalya'ya yasal bir veliye sahip olması gerekmektedir. 


İtalya Üniversiteleri Sınavları Başvuru Dönemleri ve Tarihleri

İngilizce Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerine giriş sınavı (IMAT) - 13 Eylül 2022

İtalya'daki devlet üniversitelerinde sunulan İnglizce TIP bölümleri için IMAT sınavına girmek gerekmektedir. IMAT sınavı tüm dünyada aynı anda, İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenmektedir.

IMAT sınavına İstanbul'da (British Side) ve Ankara'da (British Council) girilebilmektedir. Eğer kontenjanlar dolduysa sınava İtalya'da ya da IMAT sınavının düzenlendiği bir başka ülkede girmeniz de gerekebilir. 2022 sınav kayıtları için son gün henüz duyurulmazken 2021 sınavları için son tarih 22 Temmuz 2021 saat 16:00 olarak açıklanmıştı.

IMAT sınavının giriş ücreti 130 Euro olarak belirlenmiştir.

 

İtalya'da Konaklama

Kampüs İçi Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı yurtlarda yemek sunulmazken bazılarında sabah ve akşam yemekleri sunulmaktadır.

Özel Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün dışında olan bu konaklama seçeneği genellikle okul kampüsüne yürüme ya da kısa bir toplu taşıma ile ulaşım mesafesinde konumlanmaktadır. Öğrencilere, tek kişilik, çift kişilik ya da daha fazla öğrenci ile paylaşımlı oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı rezidanslarda öğrencilere stüdyo tipi odalar ve içerisinde özel banyo olan en-suite odalar da sunulmaktadır. 

Öğrenci Evleri: Uluslararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir. Özgürlüğünüzün tadını çıkarabilirsiniz.

Aile Yanı Konaklama: Sıcak bir karşılamadan ev yemeklerine, bir evin tüm keyfine varın. Aile yanında kalmak size her gün rahat bir atmosferde gerçek bir evin sıcaklığını ve konforunu yaşama fırsatı verir. Kalacağınız ülkenin adetlerini ve kültürünü öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Öğrenciler genellikle tek kişilik odalarda kalmaktadırlar. Tercihe göre özel banyolu konaklama seçeneği de seçilebilmektedir.

İtalya Eğitim Vizesi

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan her öğrencinin İtalya'da üniversite eğitimi alabilmek için D tipi eğitim vizesi alması gerekmektedir.